آیوتایا

اشتراک مطالب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آیوتایا یکی از یادگارهای برجسته ی تاریخی و شاهنشاهی تایلند است. پایتخت کشور تایلند که روزگاری به نام “امپراطوری آیوتایا” شناخته می شد، “Phra Nakhon Si Ayutthaya “نام داشت که شهر بسیار باشکوهی بود. این شهر در زمره ی بزرگترین شهرهای جنوب شرق آسیا قرار داشت و به عنوان یک قدرت مهم منطقه ای برای مدت 417 سال شناخته می شد. در قرن 16 میلادی پادشاهی آیوتا به اوج خود در زمینه های حکومت، قدرت نظامی، ثروت، فرهنگ و تجارت بین المللی رسید. این دستاودها زمانی رخ داد که قلمرو پادشاهی تا آن سوی مرزهای لائوس، کامبوج و میانمار کنونی گسترش پیدا کرده بود. آیوتایا دارای روابط دیپلماتیک با لویی چهاردهم  فرانسه بوده و مورد استقبال تاجران هلندی، پرتغالی، انگلیسی، چینی و ژاپنی قرار داشت. در قرن 17 میلادی اکثر بازدید کندگان خارجی آیوتایا را تاجران و همچنین دیپلماتهایی تشکیل می دادند که باورداشتند ایوتایا درخشان ترین شهری است که تا به حال دیده اند. نقشه ی آیوتایا که در سال 1691 توسط “Simon de la Loubere ”  در  “Du Royaume De Siam ” منتشر شد گواهی است که بر این شهرت وجود دارد.

گردشگران علاقه مند به تاریخ، به سادگی می توانند با سفر به ” Phra Nakhon Si Ayutthaya “که تنها در 96 کیلومتری شمال بانکوک قرار گرفته است، تاریخ تایلند را  کشف و تحسین نمایند. مسافران با دیدن بازتابهای باشکوه این تاریخ که در معابد زیبا و ویرانه های باقی مانده در داخل و خارج شهر جلوه گر شده است، شگفت زده می گردند. این جلوه ها در اطراف شهر در جزیره ای که توسط رودهای “Chao Phraya “ ،Pa Sak “و “Lopburi   محاصره شده است، قرار گرفته اند. علاوه بر کلیه ی جاذبه های با شکوه شهر آیوتایا، میراث ثبت شده ی جهانی  پارک تاریخی “Phra Nakhon Si Ayutthaya ” نیز در مرکز این شهر قرار گرفته است.

زمانی که آیوتایا به عنوان  پایتخت امپراطوری تایلند شناخته می شد ، شهری به غایت تاثیر گذار بود. شهری با سه کاخ پادشاهی و بیش از 400 معبد که در جزیره ای ناشی از کانالهای آب قرار گرفته بود و تاجران و دیپلماتها را از اسیا و اروپا به خود جذب می نمود. در سال 1767 یعنی 417 سال بعد از احداث آن و 15 ماه بعد از آن که محاصره ی شهر آغاز گردید، امپراطوری آیوتایا توسط مهاجمان  برمه ای فتح شده و بناهای باشکوه آن تقریبا به طور کل نابود گشت. بعدها هنگامی که شاه تاکسین (Taksin ) بزرگ سرانجام این امپراطوری را آزاد نمود، سلسله ای جدید تاسیس کرده و پایتخت امپراطوری را به شهر “Thonburi “، واقع در آنسوی رودخانه ی بانکوک کنونی  منتقل گرداند.

ویرانه های باقی مانده که بسیاری از آنها با دقت و زحمت زیاد حفظ گشته اند، به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.  معماری آیوتایا ترکیبی منحصر یه فرد از معماری “Khmer ” و” Sukhothai ” اولیه است. مجموعه ای از هرمهای کاکتوسی شکل که به نام “prangs ” خوانده می شوند،( همانند برجهای معروف “Angkor Wat “)،  تاثیر و نفوذ معماری Khmer را نشان می دهند. گنبدهای نوک تیز به کار رفته نیز نمایانگر تاثیر معماری”Sukhothai ” می باشند. آیوتایا تنها در 90 کیلومتری بانکوک قرار گرفته و در یک دیدار یک روزه قابل بازدید است. هرچند اگر شما علاقه مند به تاریخ و مذهب و بناهای تاریخی باشید، اقامت شب به شما فرصت دو روز کامل برای بازدید از دیدنی های شهر و هچنین تجربه ی یک شام بر روی کروز بر روی ” Chao Phraya “که از پارک درخشان تاریخی “Phra Nakhon Si Ayutthaya ” نیز میگذرد را می دهد. علاوه براین با یک شب اقامت، امکان بازدید از جاذبه های دیگر شهر همچون مرکز هنرهای مردمی و صنایع دستی” Bang Sai ” که در همان نزدیکی قرار گرفته است، برای شما فراهم می گردد.

مطالب مرتبط

اخبار تایلند

تغییرسیاست های جذب توریست

وزارت توریسم تایلند سیاست های جذب توریست خود را به جذب توریست کمتر ولی ثروتمندتر تغییر می دهد.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور تایلند با ما در ارتباط باشید